Małopolska Chmura Edukacyjna – przedmioty ogólne III
Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów szkoły oraz właściwych postaw, umożliwiających kontynuowanie nauki na kolejnym szczeblu edukacyjnym i gwarantujących właściwe funkcjonowanie na rynku pracy. W ramach projektu zorganizowane zostaną zajęcia rozwijające dla uczniów zainteresowanych podnoszeniem kompetencji w trzech obszarach tematycznych: biologia, chemia i język angielski. Zajęcia odbywać się będą we współpracy z uczelniami wyższymi w formie zajęć on-line w okresie dwóch semestrów w roku szkolnym 2022/2023. Ponadto uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczyć będą w zajęciach na uczelni wyższej, które będą prowadzone wg scenariuszy przygotowanych w projekcie koordynacyjnym Małopolska Chmura Edukacyjna. Projekt przewiduje także zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć z biologii i języka angielskiego. Metodyka realizacji projektu wpłynie korzystnie na świadomość uczniów w zakresie wyboru kierunku studiów i dostarczy doświadczeń na temat specyfiki studiowania. Ponadto zwiększa motywację do kontynuacji nauki, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii wyrównuje poziom dostępu do wiedzy na terenie województwa. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W zajęciach on –line w każdym z obszarów tematycznych może uczestniczyć 15 uczniów. Szczegóły dotyczące zasad rekrutacji i udziału w projekcie znajdują się w Regulaminie. Wszelkich informacji na temat projektu udziela sekretariat szkoły oraz wicedyrektor Pani Marta Sacha.
W dniu 13 kwietnia 2023 roku, uczniowie klas IIA1 oraz IIA2 uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez dr inż. Dagmarę Malinę w ramach w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna–przedmioty ogólne III”, które odbyły się na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Pierwsza część zajęć poświęcona była biologicznym metodom oceny zanieczyszczenia środowiska, natomiast w drugiej części uczniowie mogli się zapoznać z ciekawymi zagadnieniami związanymi biomonitoringiem środowiska.
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć w galerii
W ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – przedmioty ogólne III” w bieżącym roku szkolnym odbywały się zajęcia on-line z języka angielskiego prowadzone przez wykładowców Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Miały one za zadanie rozwinąć umiejętności uczniów w różnych aspektach uczenia się języka angielskiego. Pierwsza część zajęć wzbogaciła wiedzę uczniów w zakresie fonetyki. Lekcje pomogły zrozumieć jak subtelne różnice w wymowie mogą wpłynąć na przekaz informacji. Zajęcia miały formę interaktywną - uczniowie pracowali z nagraniami dźwiękowymi i wraz z prowadzącym ćwiczyli wymowę. Kolejny blok zajęć poświęcony został roli Internetu w rozwoju języka angielskiego. Uczniowie rozwinęli kompetencje w zakresie pozyskiwania informacji w anglojęzycznym Internecie i poszerzyli wiedzę na temat różnych form rozwoju języka. Ostatni segment poświęcony był wybranym aspektom związanym z genezą i akwizycją języka czyli stopniowym nabywaniem umiejętności językowych i komunikacyjnych. Podobnie jak w poprzedniej części, tutaj również część samodzielnej pracy uczniów polegała na wyszukiwaniu i analizie materiałów dostępnych w Internecie. Prowadząca w sposób kompetentny i przyjazny pomogła w rozwinięciu umiejętności i poszerzeniu swojej wiedzy na temat zmian zachodzących zarówno w języku, jak i w postrzeganiu świata wynikającym ze znajomości języka. Zajęcia przyczyniły się do rozwoju kompetencji językowych uczniów, ich wiedzy o historii i rozwoju języka. Test końcowy wykazał średnio 30% przyrost wiedzy w stosunku do testu początkowego. Uczniowie ocenili zajęcia MCHE bardzo wysoko, docenili przygotowanie i wysokie kompetencje prowadzących. Zajęcia bardzo wspomogły przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego i ewentualnych studiów filologicznych.
Krzysztof Stec
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć w galerii
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Brzesku biorący udział w zajęciach on-line z języka angielskiego w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – przedmioty ogólne III” wzięli udział w podsumowaniu zajęć na Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Podczas spotkania z wykładowcą i prowadzącą zajęcia Panią dr Anną Stefanowicz-Kocoł uczniowie omówili nabyte przez siebie kompetencje językowe, umiejętności w zakresie pozyskiwania informacji w anglojęzycznym Internecie oraz informacje na temat różnych form rozwoju języka. Udział uczniów w zajęciach bardzo wspomógł przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego i zachęcił do rozważenia decyzji o podjęciu w przyszłości ewentualnych studiów filologicznych.
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć w galerii
Grupa uczniów z klasy 3a uczestniczyła w dodatkowych zajęciach z biologii prowadzonych on-line przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zajęcia realizowane w ramach projektu były zajęciami pozalekcyjnymi na których uczniowie mogli rozwijać i pogłębiać swoich zainteresowania z różnych dziedzin biologii. Mieli również możliwość poznania nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego stosowanego na uczelni. Na cały cykl zajęć składało się 15 dwugodzinnych spotkań. Tematy zajęć realizowane były w formie wykładu oraz części ćwiczeniowej, w której uczniowie mieli możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.
W dniu 21.06.2023 uczniowie w ramach realizacji projektu Małopolska Chmura Edukacyjna uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracownika naukowego uczelni. Tematem zajęć były:
- Ptaki – budowa i przystosowanie do lotu.
- Ptaki – przystosowanie do życia w różnych środowiskach.
Uczniowie w czasie spotkania poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą budowy anatomicznej wykonując sekcję na fragmentach kurczaka. Zajęcia były dla uczniów bardzo interesujące
i ciekawe a udział w całości projektu umożliwił zdobycie nowych kompetencji i umiejętności z zakresu biologii.
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć w galerii