Tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbyła się I część wymiany polsko-niemieckiej. To już trzeci raz "Kopernik" wraz z zaprzyjaźnioną szkołą "Kaiserin Theophanu Schule" realizuje projekt , któremu nadaliśmy tytuł "Porozumienie w różnorodności ". Uczestniczy w nim 40 - osobowa grupa uczniów z obu szkół wraz z opiekunami.
W programie nie mogło zabraknąć wspólnej wizyty w byłym obozie koncentracyjnym "Auschwitz Birkenau ", warsztatów tematycznych poświęconych trudnej historii, o której nie wolno nam zapomnieć.
Odwiedziliśmy też wraz z panią Anną Brzyska cmentarz żydowski. Rozmawialiśmy o historii brzeskich Żydów i porządkowaliśmy Ich groby.
Podczas wycieczki do Krakowa mogliśmy pokazać naszym koleżankom i kolegom z Niemiec piękne zakątki tego miasta, a pani przewodnik zadbała o to, aby nasze zwiedzanie było jeszcze ciekawsze, przygotowując dla nas grę miejską poświęconą zabytkom Krakowa.
Wizyta w naszej szkole, która zbiegła się z Dniem Otwartym, była okazją do pokazania naszym gościom z Kolonii ciekawych zajęć, unowocześnionych klasopracowni i przestrzeni rekreacyjnych oraz do spotkania z Panem Dyrektorem Ryszardem Ostrowskim , Marszałkami Szkoły Jakubem Smolińskim i Oliwią Łobodą.
Nasza wymiana to jednak nie tylko wyjazdy i wycieczki. To przede wszystkim wspólnie spędzony czas na szeroko rozumianej integracji, poznawaniu siebie, naszych kultur, tradycji, zwyczajów. To rozmowy i dyskusje oraz wymiana doświadczeń w mniejszych i większych grupach podczas prac projektowych z wykorzystaniem różnych metod temu sprzyjających.
Schronisko Młodzieżowe, z którego usług korzystamy podczas realizacji naszych projektów polsko-niemieckich, stwarza nam do tego świetne możliwości lokalowe, ale też organizacyjne przy wsparciu i zaangażowaniu pracowników ośrodka z Panem Dyrektorem Tomaszem Gurgulem na czele.
Tydzień spędzony w Brzesku minął bardzo szybko. Teraz czekamy na rewizytę i nasz wyjazd do Kolonii w pierwszym tygodniu wakacji.
Polsko -niemiecka wymiana młodzieży jest w większej części finansowana przez organizację międzynarodową PNWM/DPJW za co serdecznie dziękujemy
Opiekunowie pani Dorota Woda, pani Małgorzatą Czerwicka Pach, pan Georg Busch i pani Hanna Hinzmann.