W dniach 14.09-16.09.2024 gościliśmy w Brzesku 8-osobową delegację z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej „Gymnasium Soltau” w składzie:
Celem wizyty naszych gości był udział w uroczystościach związanych z 82. rocznicą zagłady brzeskich Żydów, połączonych w tym roku z 80. rocznicą tragicznej śmierci urodzonej w Brzesku bohaterki Auschwitz, Mali Zimetbaum. Liceum Ogólnkształacące im. Mikołaja Kopernika, jak co roku, było mocno zaangażowane w organizację całego przedsięwzięcia, a w szczególności tych punktów programu, które miały miejsce w budynku szkoły.
Czas wizyty naszych gości był krótki, ale spędzony bardzo aktywnie i owocnie.
Pierwszego dnia spotkaliśmy się w szkole, aby pokazać nasze pracownie, halę sportową i patio, zwiedzić wystawę poświęconą Mali Zimetbaum, zrobić pamiątkowe zdjęcie przy posadzonym w roku 2018 drzewie przyjaźni ale przede wszystkim porozmawiać w ścisłym gronie o przyszłości partnerstwa naszych szkół.
Wieczorem delegacja z Soltau uczestniczyła we wszystkich punktach programu, przygotowanych na okoliczność uroczystości w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym i była pod ogromnym wrażeniem zarówno obu wystaw tematycznych jak i spektaklu muzycznego „Miłością pokonać zło. Historia Mali Zimetbaum”.
Punktem kulminacyjnym był oczywiście udział w marszu pamięci, poprzedzonym wizytą w Muzeum Regionalnym i spotkaniem z Panią Anną Brzyską, która opowiadała podczas spaceru ulicami Brzeska przedwojenną historię tego miasta.
Na placu Kazimierza Wielkiego, gdzie rozpoczął się jak co roku od 10 lat marsz pamięci, wśród przemawiających osób nie mogło zabraknąć dyrektorów naszych zaprzyjaźnionych szkół. Zarówno wystąpienie Dyrektora Ryszarda Ostrowskiego, jak i przemówienie Dyrektora Volkera Wrigge było bardzo osobistym, wymownym, poruszającym i znaczącym wyznaniem, które daje do myślenia i jest przykładem głębokiego zrozumienia historii.
Dyrektorzy szkół złożyli również wiązankę pod budynkiem byłej synagogi, a na cmentarzu żydowskim zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia.
Wieczorem w budynku PCE w Brzesku, w którego gościnnych murach przebywała delegacja z Soltau, przy wspólnym stole w obecności Pana Starosty Andrzeja Potępy, Vicestarosty Macieja Podobińskiego, Dyrektora PCE Tomasza Gurgula zostało przekazane i odczytane zaproszenie delegacji z Brzeska od Burmistrza Soltau Pana Olafa Klanga na uroczystości związane z tegorocznym Dniem Żałoby Narodowej, który od roku 1952 jest w Niemczech świętem państwowym poświęconym pamięci ofiar obu wojen światowych jak i tyrani wszystkich narodów.
Nasza szkoła partnerska „Gymnasium Soltau” będzie w tym roku przewodniczyć uroczystościom i jednym z punktów programu będzie upamiętnienie polskich robotników przymusowych, którzy stracili życie podczas II wojny światowe i spoczywają na cmentarzu w Soltau. Z tego powodu młodzież obu szkół jest zaangażowana w projekt związany z wydarzeniem
Pan Starosta z satysfakcją przyjął zaproszenie i potwierdził obecność naszej delegacji na listopadowych uroczystościach w Soltau"