Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



Wizyta w Soltau

2024-12-02 20:01
Wizyta w Soltau

W dniach 15–17 listopada 2024 r. na zaproszenie dyrektora zaprzyjaźnionej szkoły – Gymnasium Soltau – oraz władz lokalnych powiatu Heidekreis, przebywała w Niemczech delegacja nauczycieli i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku, na czele z p. Kazimierzem Brzykiem – Przewodniczącym Rady Powiatu oraz p. Ryszardem Ostrowskim – Dyrektorem Liceum. Wyjazd był związany z obchodami Volkstrauertag, czyli Dnia Żałoby Narodowej, który jest również świętem państwowym. Tego dnia oddawany jest hołd wszystkim ofiarom obu wojen światowych, ofiarom zbrodni nazistowskich, wysiedleń i wypędzeń. Wyznaczenie Soltau na miejsce centralnych uroczystości powiatowych nie było przypadkowe, gdyż na lokalnym cmentarzu spoczywają między innymi polscy robotnicy przymusowi z czasów II wojny światowej, a także cywilne ofiary bombardowania Soltau w dniu 11 kwietnia 1945 r.
​W ciągu kilku lat współpracy młodzież polska i niemiecka poznaje trudną historię obu narodów i stara się ją zrozumieć. Młodzi ludzie stawiają ważne dla nich pytania i wraz z nauczycielami poszukują na nie odpowiedzi. Opiekę merytoryczną nad tymi działaniami sprawuje p. Dorota Woda – nauczycielka języka niemieckiego oraz historycy – p. Paweł Sacha i p. Volker Wrigge - dyrektor gimnazjum w Soltau. Ważnym zadaniem wychowawczym szkoły jest kultywowanie pamięci, podtrzymywanie tożsamości narodowej i właściwe kształtowanie sumień, żeby nie powtarzać błędów przeszłości ale szanując i rozumiejąc historię – wspólnie budować spokojną i bezpieczną przyszłość.
​W ramach przygotowań do uroczystości polscy i niemieccy uczniowie (Zuzanna Klimaj, Oliwia Łoboda, Jakub Smoliński, Zofia Jaszczyńska, Finnley Kampe, Dion Hoxha, Alexander Gerassimenko, Iley Kayaci) przeglądali udostępnione przez archiwum miejskie dokumenty dotyczące 27 ofiar, weryfikowali błędne zapisy imion i nazwisk, a w efekcie opracowali inskrypcję następującej treści: „Znamy tylko kilka Waszych nazwisk, ale na zawsze pozostaniecie w naszych sercach. Wasze cierpienie i Wasz los są częścią naszej wspólnej historii. Ku pamięci wszystkich zagranicznych ofiar nazizmu.” Napis ten wkrótce pojawi się w miejscu pochówku.
​W czasie uroczystości szkolna orkiestra odegrała hymny Polski i Niemiec, a okolicznościowe przemówienia wygłosili: przy grobach robotników przymusowych - dyrektor Ryszard Ostrowski, a przy pomniku ofiar bombardowania - starosta powiatu Heidekreis - Jens Grote i burmistrz Soltau - Olaf Klang. W obu miejscach delegacje uczniów wspólnie złożyły wieńce udekorowane polskimi i niemieckimi barwami narodowymi, a Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego – Kazimierz Brzyk i dyrektor Ryszard Ostrowski zapalili pamiątkowe znicze z herbem powiatu i napisem w dwóch językach: „Ku pamięci poległych w czasie II wojny światowej”. Wzruszającym momentem było odczytanie w dwóch językach wiersza „Obecność”, napisanego na tę okazję przez Zofię Jaszczyńską - uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Brzesku.

Zobacz galerię