„Kto ratuje jedno życie-ratuje cały świat” To zdanie zaczerpnięte z Talmudu wydaje się najlepiej charakteryzować „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, którzy w czasie II wojny światowej bezinteresownie, narażając życie, udzielali pomocy i schronienia Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy.
Dla upamiętnienia tych heroicznych postaw, w 2016r. powstało Muzeum w Markowej (woj. podkarpackie), jako pierwsza instytucja muzealna w Polsce, która prezentuje historię Polaków, niosących pomoc Żydom pod okupacją niemiecką.
Do licznego grona Polaków ratujących Żydów skazanych przez Niemców na zagładę należała Rodzina Ulmów, która ukrywała Żydów z rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Nocą z 23 na 24 marca 1944 r. została zastrzelona wraz z siedmiorgiem maleńkich dzieci, w tym jednym nienarodzonym. W związku z powyższym w 1995r. Wiltoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Natomiast w rocznicę zbrodni w Markowej od 2018 r. obchodzimy ustanowiony przez Sejm Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, a rok 2024 zostaje ogłoszony Rokiem Rodziny Ulmów.
W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Uroczyste wyniesienie rodziny Ulmów na ołtarze dokonało się 10 września 2023 roku w Markowej.
3 grudnia klasa 1A, 2D, a także część klasy 2A1 wraz z wychowawcami i opiekunami zwiedziła Muzeum, cmentarz i Kościół, gdzie znajdują się relikwie bł. Rodziny Ulmów.
Pani przewodnik w ciekawy, przejmujący sposób opowiadała o odwadze, determinacji tak ukrywających się Żydów jak i Polaków, którzy przyjęli ich pod swój dach mając świadomość, na jakie niebezpieczeństwo narażają siebie i swoich bliskich.
Pochwaliła naszą młodzież za zainteresowanie i godną postawę.
Po wykonaniu pamiątkowych fotografii i wzmocnieniu sił w galerii „Rzeszów” szczęśliwie wróciliśmy do Brzeska.