
„Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło” William Szekspir, Hamlet
Intryga, morderstwo, zdrada, zemsta, nadprzyrodzone moce, nieszczęśliwa miłość, obłęd, samobójstwo…To tylko niektóre z wątków poruszonych w „Hamlecie” Williama Szekspira- jednym z najpopularniejszych dramatów w historii, wystawianym niezliczoną ilość razy przez twórców na całym świecie. W „Hamlecie” krakowskiego Teatru STU w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego wyjątkowa z pewnością jest scenografia – monumentalna podnoszona scena, odsłaniająca basen z wodą robi wrażenie i pozostaje w pamięci na długo. Jasiński w swym spektaklu postawił na klasyczną interpretację dramatu, wierną teatrowi elżbietańskiemu, urozmaiconą jednak efektami specjalnymi oraz pozostawiającą przestrzeń dla aktorskich popisów. Arcydzieło teatru elżbietańskiego opowiada historię zabójstwa króla na elsynorskim dworze, której okoliczności wyjawia potomkowi władcy duch zmarłego, domagając się tym samym od młodego Hamleta pomszczenia okrutnej zbrodni. Młody i wrażliwy książę musi się więc zmierzyć z utratą ojca, ponownym małżeństwem matki, która poślubiła brata zmarłego męża i jednocześnie nowego króla…
Rola Hamleta – wrażliwego młodzieńca, tracącego zmysły czy wreszcie rozmyślającego na temat sensu istnienia w najsłynniejszym monologu teatralnym zaczynającym się od pamiętnego „Być albo nie być”- to marzenie każdego aktora. Z tym zadaniem w sposób mistrzowski poradził sobie Robert Ciszewski wcielający się w postać duńskiego księcia. Na uwagę zasługuje również gra innych aktorów- mi.in. Moniki Padewskiej jako Ofelii. Jej interpretacja postaci tragicznej dziewczyny, oszukanej w miłości porusza do głębi. Z kolei Gertruda Beaty Rybotyckiej przechodzi na scenie wyraźną przemianę. Od zdeterminowanej, opanowanej morderczyni do przytrzymującej się ściany, zamroczonej alkoholem słabej kobiety. Z błędnym wzrokiem, podkrążonymi oczyma i potarganymi włosami, z coraz większą rezygnacją patrzy na siebie i Klaudiusza. Jedynym, co ją wytrąca z letargu jest samobójcza śmierć Ofelii, którą przeżywa bardziej, niż popełnione morderstwo.
Klasa 3G1, która 6.03.2025 r. wraz z opiekunami miała możliwość podziwiania inscenizacji „Hamleta” w Teatrze Stu w Krakowie, była wyraźnie poruszona sposobem odczytania i aktualnością historii, która była im przecież znana…