Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Najnowsze galerie

Zobacz też

Starostwo Powiatowe w BrzeskuBiuletyn Informacji PublicznejKuratorium Oświaty w KrakowieUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieUniwersytet Papieski w Krakowiedeklaracja-dost.jpgCentralna Komisja EgzaminacyjnaOkręgowa Komisja EgzaminacyjnaOśrodek Rozwoju Edukacji

Social Media

Facebook 

Szkoła Dialogu

Szkoła Dialogu 2021szk-dialogu2020.jpgszkoła dialogu 2019szkoła dialogu 2018szkoła dialogu 2017szkoła dialogu 2016

Znak Jakości



Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2021-04-23 08:16
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku. Obchodzony jest 23 kwietnia. Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Data nie jest przypadkowa. Ten dzień jest szczególny w literaturze światowej – to rocznica narodzin lub śmierci wielu wielkich autorów, m.in. Williama Shakespeare’a czy Miguela de Cervantesa.

Pomysł święta narodził się w Katalonii – 23 kwietnia jest to dzień patrona św. Jerzego. Według tradycji kobiety otrzymywały od mężczyzn co roku czerwoną różę, która symbolizowała krew smoka, według legendy pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat również płeć piękna postanowiła obdarowywać mężczyzn. jednak zamiast kwiatów dawała książki. Miejscowy wydawca, zainspirowany tradycją, zainicjował obchody Dnia Książki ponad 100 lat temu.

W związku z sukcesem święta, UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, w 2014 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław. W 2021 roku Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji -Tbilisi. Zaplanowane wydarzenia odbędą się pod hasłem: „Ok. So your next book is…?” i skoncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii jako narzędzi promocji czytelnictwa wśród młodzieży, a także osób, którzy mają ograniczony dostęp do książek.

W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z tą ustawą prawa te ustają siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy. Dlatego w tzw. domenie publicznej dostępne są utwory np. Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, czy Bolesława Prusa. Podstawowym elementem systemu prawa autorskiego jest utwór czyli muzyczny, plastyczny, literacki, filmowy czy naukowy rezultat aktywności twórczej człowieka. I jest przez prawo chroniony bez względu na wartość – nie ważne czy otrzymał Nagrodę Bookera czy ma charakter grafomański; czy jest prostym lub wymagającym najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu programem komputerowym lub bazą danych; czy jest biesiadną piosenką czy uznanym utworem klasycznym. Każdy, z tych wytworów ludzkiego intelektu jest prawnie chroniony, a korzystanie jest ściśle przez nie określone. Przepisy prawa autorskiego pozwalają jednak nauczycielom i uczniom oraz pracownikom instytucji kulturalnych na korzystanie z chronionych utworów bezpłatnie i bez konieczności uzyskania jakichkolwiek dodatkowych zgód właścicieli praw autorskich na kilka sposobów: tzw. dozwolony użytek edukacyjny, prawo cytatu oraz w ramach uroczystości i wydarzeń organizowanych w szkole.